E4I AKADEMİ

E4I Akademi Çocuk ve gençler için robotik, kodlama ve mobil uygulama geliştirme atölyeleri, Maker Eğitmen Eğitimleri, Tasarım Odaklı Girşimcilikten, temel bilişim derslerine, Bitcoinden, Girşimcilik 101 derslerine ve etkinliklerine yer verir. E4I Akademi programları hakkında bilgi almak için bizi arayın yada yazın, biz sizi arayalım!

Satın AlKayıt Ol

EĞİTMEN EĞİTİMLERİ

TAMAMLANAN EĞİTMEN EĞİTİMLERİ

ÖĞRENCİ EĞİTİMLERİ

Robotik Kodlama Eğitimcisi Olmak

Robotik Kodlama Eğitimcisi Olmak

Yapay zeka, makine öğrenimi, veri analizi, robotik ve kodlama. Yeni dijital dünya bu teknolojilerin üzerinde yükseliyor. Bu noktada özellikle yeni neslin bu alanlara karşı olan ilgisini yoğun bir şekilde gözlemlemek mümkün. Maker Kültürü ile birlikte daha hızlı bir şekilde tabana inmeye başlayan bu tarz yeni nesil teknolojiler, bu alanlarda yetkin bir seviyede verilen eğitimlerle beraber bir üst seviyeye çıkabiliyor. 

Günümüzde teknolojik gelişmelerin her alanda birçok farklı gelişmenin kapısını araladığını gözlemliyoruz. Mevcut disiplinler yerini yenilerine bırakırken, bazı disiplinlerin de bir araya gelerek yeni dijital dünyanın getirileri arasında yerini aldığını gözlemliyoruz. Bu disiplinlerden en dikkat çekici olanlardan biri de “robotik kodlama”. 

Kodlama ve robotik kodlama alanlarında verilen eğitimler, özellikle çocuk yaştaki bireylerin tüketici olmak yerine üretici olmalarını sağlarken, bu noktada eğitmenlere de büyük görev düşüyor. Kodlama özelinde ana okulu seviyesine inen eğitimler gerek hükümetler gerekse de özel kuruluşlar tarafından verilirken, kodlama konusunda da yapılan yatırımların dijital gelecek için son derece önemli olduğunu ifade etmekte fayda var.

Robotik Kodlama: Üreten Bireyler Yetiştirmek

Robotik kodlama eğitimcisi olma konusuna iki yönden bakabiliriz: Teknik ve algısal. Teknik açıdan bakıldığında bu alanın farklı disiplin, donanım ve ihtiyaçlara sahip bir kodlama alanı olduğu görülmekte. Bu nedenle eğitimcilerin teknik açıdan kendilerini sürekli güncel tutarak geliştirmeleri gereken bir alan olma özelliğine sahip. Hızlı bir şekilde gelişen teknolojiyle beraber değişen ekipman ve atölyelerden kullanılan bilgisayarlar robotik kodlama için olmazsa olmaz anlamına geliyor. Bu sebeple bu tür kodlama eğitimi veren bireylerin her şeyden önce “teknik içerik” konusunda hakim olmaları ve karşı tarafa (özellikle çocuklara) bilgi birikimlerini en sağlıklı şekilde aktarabilmeleri gerekiyor. Öte yandan hangi ekipmanın, hangi durumlarda kullanılacağı konusunda da net ve kesin bilgiye sahip olması gereken robotik kodlama eğitmenleri, bu sayede üretim süreçlerinin sağlam bir altyapı üzerinde gelişmesine imkan sağlar.

Konuya algısal açıdan bakıldığında ise, özellikle çocuklara verilen kodlama eğitiminde yaklaşımın büyük önem taşıdığını gözlemlemek mümkün. Çocukların hata yapmasına izin vererek öğrenmelerini sağlamak gerekmekte. Bu durum onların karşılarına çıkan benzer sorunlara karşı olan yaklaşımlarını değiştiriyor. Bu sayede aynı hatayı tekrar yapmayan bireyler, olaylara farklı açılardan bakmayı öğrenerek, “çözüm odaklı” bir yaklaşım modeline sahip olabiliyorlar. Öte yandan ilk üretim tecrübesini yaşayan birçok birey için bu tür kodlama konusu engin bir deniz görevi görüyor. Yarattıkları makinelere kazandırdıkları “öğrenme kabiliyeti” ile kodlamanın tadına varan bireyler (özellikle çocuklar) kazandıkları deneyim sayesinde çok daha karmaşık üretim süreçlerinden başarıya ayrılabiliyorlar. Bu sebeple robotik kodlama eğitmenlerinin teknik yönden olduğu gibi algısal yönden de öğrencilere ulaşabilmesi gerekiyor. 

Scratch 3 İle Gelen Yenilikler Nelerdir?

Scratch 3 İle Gelen Yenilikler Nelerdir?

Scratch 3 kodlamaya yeni başlayanlar tarafından sıklıkla kullanılan bir yazılımdır. Scratch bu yapısı ile aslında tek başına monopol yapıda bir uygulama değildir. Scratch gibi pek çok yazılım, kodlamaya yeni başlayanlar tarafından tercih edilmektedir. Mevcut kodlama platformları arasında Scratch, en eski kodlama programı olma özelliğine sahiptir. Bu özelliğinin yanı sıra aynı zamanda da çok geniş kitlelere hitap etmektedir.

Blok mantığı ile kodlamayı kavramada kolaylık sağlayan yazılım, öğrencilerin işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır. Scratch’in ilk sürümü 1.0’ten sonra Scratch 1.4 kullanılmıştır. Halen daha Scratch 1.4’ü kullananlar bulunmaktadır. Programın yaygın olarak kullanılan sürümü ise Scratch 2.0 sürümüdür. Uygulamanın yeni versiyonu olan Scratch 3 versiyonunun ilk önce Beta sürümü kullanıma açılmıştır. Ocak 2019 yılında kararlı sürümü kullanıma sunulan uygulamada, önceki sürümlere göre bazı yenilikler bulunmaktadır.

Scratch 3 Hangi Yenilikleri Sunmaktadır?

Scratch 3 sunduğu basit arayüzü ile kodlamayı öğrenmek isteyenlere büyük kolaylıklar sunmaktadır. Scratch 2003 yılında çıkan ilk sürümü ile pek çok kullanıcıyı kazanmayı başarmıştır. 2019 yılında kullanıma sunulan son versiyonu ile de farklı özellikleri kullanıcıları ile buluşturmaktadır. Yeni versiyonda, kod bloklarının sol taraftan sağ tarafa alınması ile sonucunda esnek bir kodlama alanına yer verilmiştir.

Bu sayede kullanıcıların deneyimleri daha da iyileştirilmiştir. Ayrıca telefon ve tablet için uyumlu hale gelerek, pek çok cihazda kullanıma imkan tanımıştır. Yeni eklenti ile Google Çeviri metinleri de desteklenmektedir. Google Çeviri tarafından desteklenen yazılım, pek çok yabancı dile metin tercümeleri yapmaktadır. Metinlerin sese dönüştürülmesi için eklentiye de yazılımda yer verilmiştir.

Yazılım Başka Neler Sunmaktadır?

Scratch 3 ile sunulan yeni eklentiler sayesinde çocukların yazılımı daha eğlenceli bir şekilde kullanmaları sağlanmaktadır. Lego EV3 eklentisi ile görsel anlamda daha eğlenceli programlama deneyimi sunulmaktadır. Ayrıca yazılım dili ile sunulan WeDo 2.0 eklentisi ile, ilkokulda eğitim gören öğrencilerin robotik kodlamayı kolay bir şekilde öğrenmelerine imkan tanınmaktadır. Yazılım diline, yeni sürümle birlikte eklenen arkaplan, karakter ve seslerle yazılım daha eğlenceli bir kullanıma kavuşmuştur. Scratch Türkçe sürümü internet üzerinden Türk kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde aranmaktadır. Yazılımın çok sayıda dil seçeneği sunması, her ülkeden kullanıcının işini kolaylaştırmaktadır. Yazılımı deneyimlemek isteyenler için İnternet üzerinden Scratch 3 indirmek mümkündür.

Drone Atölyesi (15-18 Yaş)

Aba Innolab’da Lise Öğrencilerimize yönelik Drone Atölyemizde buluşuyoruz. Kendin Yap Atölye serimiz içindeki Kendi Drone’nunuzu nasıl yapacağınızı ve hatta uçuracağınızı öğreneceğiniz tam günlük atölyemize ön kayıt için aşağıdaki butona tıklamanız yeterli.

e4i WhatsApp Hattı: 0541 919 98 50

Kayıt Ol

Scratch ile Kendi Oyununu Yap (7-10 Yaş)

 7-10 yaş aralığındaki öğrencilerimizle Aba Innolab’da “Scratch ile Kendi Oyununu Yap “atölyesinde  buluşuyoruz. Öğrencilerimizin kodlamanın temel mantığını öğrenerek, ilk bilgisayar oyunlarını yapacakları atölyemize katılım için “Kayıt Ol” butonuna tıklayın yada bizi arayın:

e4i WhatsApp Hattı: 0541 919 98 50

Kayıt Ol

Kendi Robotunu Kodla (11-14 Yaş)

11-14 yaş aralığındaki öğrencilerimizle “Kendi Robotunu Kodla” atölyemizde buluşuyoruz. Öğrencilerimizin robot kodlamaya giriş yapacağı atölyemize ve robotlarını yarıştıracakları turnuvamıza katılım için “Kayıt Ol” butonuna tıklayın yada bizi arayın:

e4i WhatsApp Hattı: 0541 919 98 50

Kayıt Ol

E4I Fellow Programı

Ülkemizin tüm lise ve üniversiteleri ile bölümlerinden başvuru aldığımız E4I Fellow Programı ile hayalleri hayata katıyoruz.

E4I Gönüllü Programı

Komünitemizin bir parçası olmak isteyenlerle çalışma pratiklerini anlayıp birlikte neler yapabileceğimizi görmek çok kıymetli.

Adres

İnşirah CD. No 75/3 Bebek

Telefon

0(212) 945 2908

E-Posta

info@educationforinnovation.org

EKİP

e4i ekibinde, alanı ne olursa olsun, insanların yaratıcılıkları, becerileri ve hayalleri bir araya geliyor.

Pin It on Pinterest