WEX Robotik ve Kodlama Atölyeleri ( 11-14 Yaş)

Maker Öğrenci Eğitimi (11-14 Yaş ) 6 saat

Çocuklarınızın Maker Ruhunu desteklemek mi istiyorsunuz? Nereden başlayacağınız konusunda bir fikriniz yok mu? Bir şeyler yapmaya başladınız ama daha fazlasına mı ihtiyacınız var? EducatAkademi Maker Öğrenci sertifika programı, düşük bütçeli projeler gerçekleştirmek isteyen, ulusal-uluslarası yarışmalara katılmak isteyen öğrencilerin ihtiyaçları dikkate alınarak organize ediliyor. Bu eğitimde kendi eğitim yerlerinde öğrencilerine bu eğitimi veren alanında öne çıkan eğitmenlerimiz ile birlikte bu süreçleri birlikte öğreneceğiz.

Eğitim İçeriği

Eğitim 4 Haftadan oluşmaktadır. ilk Hafta Temel Elektroniğe Giriş yaparak temel elektronik becerilerin kazandırılması hedeflenmektedir. İkinci haftada Arduino programlama öğreneceğiz ve belirlediğimiz projeleri yapmaya başlayacağız. Üçüncü haftada mekanik yapı ve 3D tasarım öğreneceğiz. Projeler için tasarladığınız mekanik aksam ve parçaların 3D yazıcıda çıkarmaya başlayacağız aynı zamanda elektronik ekipmanlarla montajını bu bölümde tamamlayacağız. Dördüncü haftada ise Robotik ve kodlama eğitimi vereceğiz. Robotik setler ile özgün robot tasarımları yaparak yaptıkları robotları kodlama eğitimi vereceğiz.

Eğitime Kimler Katılmalı?

Bu eğitime 11-14 yaş arasındaki öğrenciler katılabilir.Bu eğitimden amacımız her öğrencinin maker hareketi içinde bir şeyler üretebileceğini ve yarışmalara katılmalarını sağlamaktır.

Eğitim Planlanması

Modül 1: Maker Hareketi Nedir? Maker Öğrenci Ne Yapar? Temel Elektroniğe Giriş

Modül 1A: Bu modülde Maker Hareketi hakkında bilgi verilecektir. Bir Maker Öğrenci olarak donanımlarımızı nasıl arttırırız? Sahip olduğumuz ürünlerle kendimizi nasıl Maker Hareketine adapte ederiz? Maker Öğrenci Ağına nasıl katılırız?  Gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Modül 1B: Temel elektronik alt yapısına sahip olmayan katılımcılar için verilmesi gereken temel elektronik ile ilgili bilgiler yer alacaktır. Basit olarak öğrencilerinize temel elektronik bilgisini nasıl aktarılacağı hakkında bilgiler verilecektir.

Katılımcılar Arduino kart pin çıkışlarının – kullanım amaçlarını öğrenir. Sensörler ve ek elemanların Arduino’ya nasıl bağlandığını öğrenir.

Deney tahtası (Breadboard) Kullanımı, Potansiyometre Kullanımı, Ultrasonik sensör nasıl bağlanır?, LCD Bağlantısı, RC Servo Motor Bilgisi ve Bağlantısı, DC Redüktörlü Motor kullanımı, Direnç, Bluetooth sensörü, Sıcaklık sensörü, çizgi izleme sensörü, buton ve anahtar kullanımı, diyot LED

Modül 2: Arduino Programlamaya Giriş, Mühendislik Tasarım Süreçleri

Modül 2A: Arduino programlama bilgisi olmayan katılımcılar için verilmesi gereken temel Arduino programlama(arduino IDE / Scratch for arduino) ve temel elektronik ekipmanlarının kullanımına giriş, elektronik ekipmanlarla proje oluşturma konularına değinilecektir.

Modül 2B: Mühendislik Tasarım Süreçleri Nelerdir? Proje oluştururken nelere dikkat edilir? Öğrendiğimiz yeni elektronik donanımlarla nasıl Proje yapılır? Bir ürün ortaya çıkarmak için nasıl hareket etmemiz gerekir? Robotik Ürünlerde Takım çalışması nasıl yapılır?

Projeler

  • Dijital Önlük(LCD Ekran)
  • Güvenlik Sistemi(Buzzer)
  • Cep telefon kontrollü Robot(Bluetooth Kontrol, Motor sürücü, DC motor)
  • Yarışmalara yönelik Çizgi İzleyen robot,
  • Robot kol(Servo motor, potansiyometre)
  • Araç park uyarı sistemi(Buzzer, Mesafe Sensörü)
  • Toprak sulama sistemi (Nem Ölçer, dc motor)
  • Dijital metre Boy Ölçer(Mesafe Sensörü)

Yarışmalara yönelik çizgi izleyen robot yapımı

Modül 3: Mekanik Yapı ve 3D Tasarım

Modül 3A: 3D Yazıcıların çalışma mantığı nedir? 3D tasarımlar nasıl yapılır? 3D Tasarımda dikkat edilmesi gereken noktalar nedir? Mekaniğe giriş ve Mekanik Tasarım nedir?

Modül 3B: 3D tasarım araçlarına giriş. Tasarladığımız nesnelerin çıktısını alma ve kullanma. Post process süreci Nedir? Nelere dikkat edilir?

Modül 3C: Geri Dönüşüm projeleri, Oyuncak tasarlama projeleri

Modül 4: Robotik ve Kodlama

Modül 4A: Algoritma nedir? Algoritmik düşünme nasıl yapılır? Algoritma örnekleri ve günlük hayattan algoritmalar

Modül 4B: Robotik bilimine giriş, tasarım odaklı düşünme becerileri, mekanik tasarım yapımı

Modül 4C: Yapılan Robotların programlanması

Modül 4D: Turnuva (Bonus)

EĞİTİM

1.HAFTA

CUMARTESİ: Maker Hareketi hakkında bilgi verilecektir. Bir Maker Öğretmen olarak donanımlarımızı nasıl arttırırız? İlk gün üretiyoruz. Rüzgar enerjisiyle hareket eden araç tasarlıyoruz. Daha sonra temel elektronik bilgisi verilecek ve arduino kart tanıtımı yapılacaktır. 2 farklı arduino kartın, arduino uno ve arduino nano tanıtımı yapılacaktır. Arduino donanımları hakkında bilgiler verilecektir. Breadboard kullanımı gösterilip, LED uygulaması yapılacaktır. Arduino programlamaya giriş yapıp, İlk elektronik projemiz “Parlaklığı ayarlanabilir okuma lambası” yapacağız. Bu projeleri yaparken 5 farklı sensör ve donanım öğreneceğiz.

PAZAR: Robot kol, Araç park uyarı sistemi yapıyoruz. Bu sistemleri yaparken 7 farklı sensör ve donanımı öğreneceğiz. Çalışma mantıklarını inceleyeceğiz. Farklı projeler üzerine konuşacağız.Birlikte yapabileceğimiz projeleri tartışacağız.

Güvenlik Sistemi, yangın alarmı yapacağız.

2.HAFTA

CUMARTESİ:

Dijital Önlük, Dijital metre, Dijital Boy ölçer projelerini konuşup, tasarlayacağız.LCD ekran kullanımını öğreneceğiz.

PAZAR: 4×4 arazi robotu tasarlayıp, cep telefonu ile kontrol edeceğiz. Bu projeleri yaparken 8 farklı donanım ve sensör öğreneceğiz.

Bonus olarak: Yarışmalara yönelik Çizgi İzleyen robot

3.HAFTA

CUMARTESİ: 3D tasarım için ara yüz programlarını kullanımını öğrenecek, 3D printerların çalışma mantığını inceleyip tasarladığımız 3 boyutlu ürünlerin çıktısını alacağız. 3D Print işleminde “Post processing” işlemlerini inceleyeceğiz. Daha iyi ürünler elde etmeniz için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız. Tinkercad ile 3d Tasarımlar yapılarak Fusion 360 Programı tanıtılacaktır.

PAZAR:

Özgün tasarımlar yaparak 3d baskılarını alacağız. 3D baskı alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve işlemlerini adım adım işleyeceğiz.

4.HAFTA

CUMARTESİ:  Algoritma nedir sorusu örneklerle açıklanacaktır. Günlük hayattaki algoritmalar yazılacaktır. VEX IQ Robotik set tanıtılarak üzerindeki mekanik ve elektronik parçalar tanıtılacaktır. Özgün tasarım robot tasarımları için mühendislik tasarım süreçleri ele alınacaktır. Problem çözmeye dayalı olan bu eğitimimizde öğrencilerimize bir probleme çözüm bulmaları için robot tasarlamaları ve bunu anlatmaları istenecektir.

PAZAR:

Yapılan robotik tasarımların kodlanması için blok programlama tabanlı Modkit For VEX programı anlatılacaktır. Anlatılan programlar ile öğrencilerimiz robotlarını kodlayarak hareket ettirebileceklerdir. Gün sonunda yapılan robotlar ile turnuva düzenlenecektir.

Pin It on Pinterest